digiport

Büyükdere Cad. Meydan Sok. Beybi Giz Plaza Kat:15 Maslak / İstanbul

0212 942 87 66

info@digiport.com.tr

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Home / Blog  / SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?
seo nedir nasıl yapılır

SEO (Search Engine Optimization), herhangi bir içerik ya da internet sitesinin iyi bir şekilde tanıtılmasını ve internet sağlayıcıları üzerinde bulunan arama motorları üzerinde kolay bir şekilde bulunmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kişilerin sahip oldukları içerik ya da internet siteleri daha kolay bulunabilmekte ve popülerliği artmaktadır. Bunun yapılabilmesi için de “anahtar kelime” kullanılmaktadır. Site içerisinde yer alan bir içerikte kullanılan anahtar kelime, benzer içeriğe sahip internet siteleri ile ortak bir şekilde çıkar. Ancak sitenin popülerliğinin artması için sitenin tıklanma sayısının yüksek olması gerekmektedir. Bu durum ise oldukça yavaş ilerlemektedir. Kişilerin tıklanma sayısına bağlı olarak, internet sitesi üst sıralara yükselmekte ve kişilerin ulaşabileceği popüler bir internet sitesi haline gelmektedir.

SEO çalışması, bu işin uzmanları tarafından yapılmaktadır. Uzmanlar, internet sitesi ya da içerik hakkında anahtar kelimeler üretir. Bu anahtar kelimeler, benzer içeriğe sahip internet siteleri ile bağlantılı bir yapıya sahiptir. SEO çalışmaları sonucunda sitelerin reklam ve tanıtımları yapılmaktadır. Bu tanıtımlar site içi SEO ve site dışı SEO olarak adlandırılmaktadır. Site içi yapılan SEO çalışması, anahtar kelimeler ve sitenin içerisinde yer alan sağ ve sol panelde yapılacak reklamlar ile yapılır. Site içi tanıtımların yapılması sitenin reklamı için önemlidir. Bu reklamlar sayesinde site ziyaretçileri, site içeriğini öğrenebilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO çalışması kapsamında yapılan en önemli işlem, arama motoru optimizasyonudur. Bu işlemde en önemli unsur doğallıktır. Arama motorlarının dikkat ettiği doğallık unsuru, internet sitesi ya da içeriğin üst sıralara yerleşebilmesi için büyük önem arz etmektedir. Doğallık ile yapılan SEO çalışması üst sıralara yerleşirken; yapaylık içeren çalışmalar arama motorları tarafından dikkate alınmaz. Böylece çalışmalar ile oluşturulan siteler ya da içerikler geriler. Site sahibi de tanıtımını rahat bir şekilde yapamaz. Bu çalışmaların SEO uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Uzmanların elinden çıkan SEO çalışması yapılmış internet siteleri, daima üst sıralarda yer almaktadır. Uzmanlığın sırrı ise uygun anahtar kelimelerin doğru yerlerde kullanımı ile alakalıdır.

 

Yorum Yaz