digiport

Büyükdere Cad. Meydan Sok. Beybi Giz Plaza Kat:15 Maslak / İstanbul

0212 942 87 66

info@digiport.com.tr

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Home / Blog  / Marka Tescili Nasıl Yapılır?
marka tescili nasıl yapılır

Marka tescili nasıl yapılır sorusu, pek çok marka sahibi olmak isteyen kişi tarafından sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı, yasal yollar ile alınan izinlerdir. Bir marka sahibi olmak için öncelikle kişinin bir işletme ya da kuruluş sahibi olması gerekmektedir. Satışını yapacağı ürünün logosunu, ismini ve markasını belirlemelidir. Markanın belirlenmesi ile işletmenin logosu ve ismi belirlenir. Bu kavramların tamamında özgünlük esastır. Çünkü sahte ya da kopya ürün veya marka sahibi olmak, yasal düzenlemelere göre yasaktır. Taklit olarak nitelendirilen bu durum, işletmenin esas sahibinin imajını kötü yönde etkilemekte ve müşteri kitlesini olumsuz yönlendirmektedir.

Marka tescili yapma işlemi, öncelikle oluşturulan markanın incelemesi ile başlamaktadır. Türk Patent Kurulu’nun yaptığı çalışmalar doğrultusunda, tescil alınmak isteyen marka hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, kişinin ürettiği markanın kopya olup olmadığı anlaşılmaktadır. İncelemenin sonucunda kabul işlemine geçilir. Kabul işleminde marka sahibine ulaşılır ve gerekli görüşmeler yapılır. Kişiden talep edilen evraklar doğrultusunda markanın sahip olduğu patent, tüzel kişiye teslim edilir. Tescil harcının yatırılmasının ardından kabul işlemi de amacına ulaşmaktadır.

Marka tescili sorgulama için Türk Patent Kurulu hizmet vermektedir. Sistemde bulunan arama motorları üzerinden ya da kurula yapılacak müracaatlar ile sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama yapıldığı takdirde oluşturulan marka ismine benzer yapıda olan ya da sahtelik durumu tespit edildiğinde, istenilen marka kullanılamamaktadır. Marka sahibi kişinin daha farklı bir logo ve marka ismi bulması gerekmektedir. Benzer isimde pek çok kuruluş vardır ancak tescil izni çıktığı takdirde herhangi bir sorun oluşmamaktadır.

Bazı danışman şirketler, kişilerin Türk Patent Kurulu’na yapacağı müracaatlar esnasında yardımcı olmakta ve birtakım tavsiyeler vermektedir. Tavsiyeler genel olarak logo tasarımı ve marka başvurusu üzerinedir. Tavsiyeler doğrultusunda müşteri daha sağlıklı kararlar alabilmekte ve oluşturmak istediği markayı daha kaliteli bir şekilde tasarlayabilmektedir. Bu sayede marka sahibi kişiler, markalarının oluşturulmasında ve tescilinin kabul edilmesinde yardım almakta ve markalarını daha etkin bir şekilde kullanabilmektedir.

Yorum Yaz